Prof. Dr. Özay Özkaya
TR DE EN

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanseri nedeniyle alınan memenin yerine yeni meme yapımı mümkün...


Memesizlik Kaderiniz Değil!

 

Meme kanseri, tanı-tedavi ve sonrasında yeni meme yapımı nasıl olmaktadır?

Meme kanseri her on kadından birini etkilemektedir Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de birincil amacımız hastanın kanserden kurtulmasını sağlamak ve bunu yaparken de kanserin vücutta yarattığı bedensel ve psikolojik sıkıntıların minimalize edilmesini sağlamak olmaktadır. Meme kanseri tedavisi, multidisiplinerdir. Yani, bu süreçte, sizler Genel cerrah, Radyoloji uzmanı, Plastik cerrahi uzmanı, Patoloji uzmanı, Medikal ve Rasyasyon onkolojisi uzmanının yer aldığı bir ekip tarafından tedavi edilirsiniz. Meme kanseri nedeniyle, nadiren de başka meme hastalıklarının tedavisinde meme dokusunun alınması sonrası yapılan “yeniden meme dokusu oluşturmak” ameliyatına “Meme Rekonstrüksiyonu” ya da “Meme Onarımı” demekteyiz. Meme onarımı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi’nin en başarılı ameliyatlarından birisidir. Tıpdaki yeni gelişmeler sayesinde artık Plastik Cerrahlar doğal bir memeye çok benzerlik gösteren bir meme oluşturabilmektedirler. Günümüzde bu ameliyatlar meme alınma ameliyatı (mastektomi) ile eşzamanlı olarak yapılabilmektedir. Böylelikle, hasta ameliyattan çıktığında yeni bir memeye sahip olmakta ve memesiz bir dönemin verebileceği psikolojik sıkıntıdan da kurtulmaktadır.

Eklemem gereken önemli bir nokta, meme kanseri açısından yüksek risk altında olan hastalarda da kanser olmaksızın, meme dokusu alınıp, yeni meme yapımı yapılabilmektedir. Ünlü aktor, Angelina Jolie’nin de yaptırdığı bu ameliyat, genetik olarak risk altında olan hastalara yapılmaktadır. Genetik yatkınlığın testi, annesinde ya da teyzesinde meme kanseri mevcut olan hastalara sigorta kapsamı içinde yapılabilmektedir.

Meme kanseri sonrasında yeni meme yapımında, silikon meme protezlerini ya da kişinin kendi dokularını kullanabilmekteyiz.

 

Meme kanserli hastalarda meme estetiği nasıl yapılmaktadır?

Silikon meme implantları ile yeni meme yapımı

Erken evre saptanan hastalarda ya da  ailesinde meme kanseri hikayesi olup, meme kanserine yakalanma riski yüksek olan hastalarda genellikle ilk tercih edilen yöntem, memenin alındığı anda silicon meme implantları ile yeni meme yapımıdır. Memenin, derisi kalacak şeklide, içi tamamen çıkarılıp, yerine uygun meme silikonları konularak, yeni meme yapımı tamamlanmaktadır. Meme şeklinin korunması için yapay deri ya da sırt kaslarının kullanımı, bu ameliyat ile birleştirilebilir.

 

Kendi dokunuzdan yeni meme yapımı

Genellikle Memesi tamamen alınan hastalarda, ilk tercihimiz hastanın kendi dokularından yeni meme yapımıdır. Kendi dokunuzdan “yeni meme” yapımı ameliyatları, silikon meme ameliyatlarına gore çok daha doğal bir meme dokusu oluşturmamıza olanak verir.

Sırt dokusundan yeni meme yapımı: Memeniz kaç yıl once alınmış olursa olsun, yeni meme yapımına olanak sağlar…

Memeniz tamamen ya da kısmi olarak alınmış ise, aradan kaç yıl geçmiş olursa olsun, sırt dokunuzdan yeni meme yapılması mümkündür. Sırt kası ve dokularınından yeni meme yapımının en önemli anantajı, nakledilen dokunun çok güçlü bir kanlanmasının olması ve aynı seansta, eğer gerekli ise sağlam memenize, dikleştime, küçültme ya da büyütme ameliyatının kombine edilebilmesidir. Sırt dokusundan yeni meme yapımı ameliyatı, ortalama olarak, 6 saat sürmektedir. Ameliyattan 4 saat sonra hastayı yürütmeye başlarız ve yaklaşık 3 gün hastanede yatmanız yeterlidir. Üç gün sonrasında, vücudunuza konulan, dren dediğimiz, kan ve vücut sıvılarının dışarıya alınmasını sağlayan hortumlar çekilir ve Özel bir sütyen ve korse ile size evinize göndeririz.

Kendi dokularınızdan yeni meme yapımıda ikinci ensık kullandığım yöntem, karın bölgesindeki deri ve derialtı dokularıdır. Bu ameliyat, mikrocerrahi yöntem gerektiren, tam bir doku nakli şeklinde olabileceği gibi ve mikrocerrahi gerektirmeyen saplı doku aktarımı şeklinde de yapılabilmektedir.

 

Yeni meme yapımında muayene neden çok çok önemlidir?

Çünkü, hangi meme onarımı yönteminin size uygun olduğunu ancak muayene ile netleştirilebiliriz. Muayene esnasında, özel bir damar görüntüleme cihazı ile sırt ya da karın dokularınızı besleyen damarlar görüntülenir. Dokuların yeni memede kullanılabilmesi için mutlaka damarlarının kontrol edilmesi gerekir.

 kon seçilecek olan yöntemin avantaj ve varsa desavantajları, muayeneniz esnasında benim tarafından sizlere ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

 

Yeni memem nasıl olacak?

 Hangi ameliyat  tekniği seçilirse seçilsin, hastalarımız eğer isterlerse, benzer diğer hastaların ameliyat öncesi ve sonrası ameliyat fotoğraflarını görebilirler. Ayrıca hasta gözünden süreç ile ilgili daha ayrıntılı olarak bilgi almak isteyen hastalarımız, deneyim aktarım günlerinde önceden opere edilmiş hastalarımız ile görüşebilmekte, deneyimlerini paylaşarak birbirlerine destek olabilmektedirler.

MEME ESTETİĞİ


İletişim Bilgileri

info@drozayozkaya.com

Harbiye Mahallesi, İnayet Apt, Teşvikiye Cd.
No:43, Kat:2, 
34367 Şişli / İstanbul

Takip Edeyim

Hızlı İletişim

KVKK Aydınlatma Metni  ve  Gizlilik Politikası

Bu sayfanın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz


© 2024 Prof. Dr. Özay Özkaya.

 

Please publish modules in offcanvas position.