Prof. Dr. Özay Özkaya
TR DE EN

Postbariatrik Cerrahi

Aşırı kilo kaybı sonrası sarkma ve deformitelerin düzeltilmesi hedeflenir.


Postbariatrik cerrahi, obezite nedeniyle uygulanan ve genel olarak Bariatrik cerrahi adı verilen, ameliyatlardan sonraki dönemde beklenilen aşırı kilo kaybına bağlı olarak, vücutta oluşan sarkıklıkların ve deformitelerin düzeltilmesi işlemlerinin tümünü kapsar.

Postbariatrik cerrahi ameliyatları tüm Dünyada ve ülkemizde, postbariatrik cerrahi ile ilgilenen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Aşırı kilo kaybı sonrasında yüzde, kollarda, memede, sırtta, karında ve bacaklarda sarkmalar ve deformitelerin oluşması kaçınılmazdır.

Oluşan sarkıklıkların derecesine ve hastanın rahatsızlık durumuna göre yapılacak olan düzeltim ameliyatları belli bir sıraya konularak seanslara bölünür. Bazı durumlarda birden fazla ameliyat aynı seansta yapılabilir. Nihayi olarak hastanın doğal ve estetik bir görünüme sahip olması amaçlanmaktadır.

 

Postbariatrik cerrahi ne zaman yapılmalıdır?

Genellikle bariatrik cerrahi sonrasında, 12-18. Aylar arasında, hasta hedef kilosuna kavuşur. Postbariatrik şekillendirme ameliyatından iyi sonuçlar alınabilmesi için hastanın hedef kilosuna ulaşmış ve en az üç aydır bu hedef kilosunu sabitlemiş olması gerekmektedir. Bazı hastalarda özellikle karın bölgesinde oluşan deformiteler hastanın hareketini kısıtlamaya ya da hijyenik açıdan sıkıntı yaratmaya başlarsa daha erken dönemde de ameliyat düşünülebilir. Ancak bu hastaların sonraki dönemlerde zayıflamaya devam edecekleri gözönüne alınırsa, hedef kilolarına ulaşmalarının ardından ikincil şekillendirme ameliyatı olmaları gerekebilir.

 

Postbariatrik hastalarda ameliyat planlaması nasıl olmalıdır?

Postbariatrik vücut şekillendirme ameliyatlarında gerek anesteziye bağlı komplikasyonların gerekse cerrahiye ait komplikasyonların minimalize edilebilmesi için herbir ameliyat arasında en az 4-6 ay süre olacak şekilde seanslara bölünerek yapılması daha uygundur. İlk ameliyat olarak, karın, bel ve genital bölgenin sarkmış olan fazla cilt ve ciltaltı yağlı dokularının çıkarılması ve bu bölgelerin şekillendirilmesi ameliyatı olan belt lipektomi operasyonudur. Karın ve bel bölgesinin şekillendirilmesinden 4-6 ay sonra, kol sarkmaları ve memede oluşan sarkmalar için brakioplasty (Kol germe) – mastopeksi operasyonlarını, sonrasında ise bacak germe ameliyatını uygulamaktayım. En son olarak yüz ve boyun bölgesinde oluşan deri sarkıklıklığının tedavisi, yüz hacminin yeniden kazandırılmasını sağlamak amacıyla, yüz-boyun germe, yüze yağ enjeksiyonu ameliyatı planlanmalıdır.

Post-Bariatrik Cerrahi


Kontaktinformation

info@drozayozkaya.com

Harbiye Mahallesi, İnayet Apt, Teşvikiye Cd.
No:43, Kat:2, 
34367 Şişli / İstanbul, Turkey

Takip Edeyim

Hızlı İletişim

Please publish modules in offcanvas position.