Prof. Dr. Özay Özkaya
TR DE EN

Belt Lipektomi

360 Derece Vücut Germe


Belt lipektomi ya da Kuşak germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesi, dış uyluk, kalça ve kuyruk sokumu bölgelerinde bulunan yağ fazlalığının ve sarkık haldeki derinin alındığı ve karın kaslarının dikilerek, güçlendirildiği ve diğer alanların gerginliğini artırıldığı bir cerrahi girişimdir. Kuşak germe ameliyatı bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu cerrahi girişimden önce verebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyatın yapılabilmesi için vücut kitle indeksinin 30 ve altında olması şarttır. Vücut kitle indeksi, kilonuzu (Kg) boyunuzun metre cinsinden karesine bölerek hesaplayabilirsiniz. Kuşak germe ameliyatını, diğer ameliyatlar ile kombine etmek çoğu hasta için ağır bir prosedür olacağından, ben seanslı ameliyat yapmayı ve belt lipektomiyi başlı başına tek bir ameliyat olarak planlamayı tercih ediyorum.

 

 

Belt lipektomi ameliyat öncesi

Sizinle görüşmemiz sonrasında, ameliyat öncesi tüm kan tahlillerinizi inceleyerek, eğer gerekiyorsa ameliyata hazırlanmanız için gerekli destek tedavileri başlanacaktır. Eğer sigara içiyorsanız, buna ameliyattan 3 hafta öncesinden, ameliyat sonrasındaki üçüncü haftanın bitimine kadar ara vermeniz gereklidir. Sigara içilmesinin Kan dolaşımını ciddi şekilde bozduğu, damarlarda vazokonstrüksiyona-kasılmaya neden olarak, dokulara giden kan akışını azalttığı, kandaki karbonmonoksit düzeylerini arttırmak suretiyle, kanın oksijen taşıma kapasitesini azalttığı güncel literatürde ispatlanmıştır. Dolayısıyla, ameliyat öncesi sigara içilmesinin, ameliyat sonrasında kanama, yara iyileşmesinde bozukluk, dikiş hatlarında açılma….vb komplikasyonların, görülme sıklığını arttırdığı kanıtlanmıştır. Aşırı güneşlenmek, vücut ve cilt direncini azalttığı için ameliyat öncesi dönemde aşırı güneşten kaçınmalısınız. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirin ameliyattan en az bir hafta öncesinden kesilmelidir. Soğuk algınlığı ya da başka bir enfeksiyon durumunda, ameliyat ertelenmektedir.

Ameliyat öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.

 

Belt lipektomi ameliyatı

Ameliyat, genel anestezi altında yapılmaktadır. Toplam ameliyat süresi, hastadan hastaya değişmek ile birlikte ortalama 5-7 saat arasında değişmektedir. Ameliyat sonrasında, karın ön bölgesinde, göbek deliğinin 8-10 cm altında, kıllı derinin başlama yerinde, iç çamaşırı içinde kalacak şekilde başlayan ve kalça kıvrımına doğru uzanan kesi hattının olacaktır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı derialtından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren adı verilen bir ya da iki tüp/hortum yerleştirilir. Belinizi ve dikiş hatlarını tamamen saran bir korse ameliyat bölgesinin, sıkıca kavrayacak şekilde yerleştirilir. Ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası kullanılmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilecektir.

 

Belt lipektomi ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası dönemde cerrahın uygun göreceği bir pozisyonda yatmanız sağlanacak, böylece ameliyat bölgenizde oluşacak gerginlik azaltılmaya çalışılacaktır. Zaman zaman bacaklarınızı kırarak gövdenize yaklaştırmanıza, aynı anda belden itibaren gövdenizi yatar duruma getirmenize müsade edilebilir. Ameliyat sonrası ilk saatlerden itibaren bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz istenir.

Ameliyat sonrası karnınızı kavrayan bir karın korsesi uygulanacaktır. Basıncı ayarlanabilen bu korse ameliyat bölgenizin hareketsiz kalmasına ve şişmesinin engellenmesine katkı sağlamak amacıyla kullanılır.

Ameliyat sonrası ilk saatlerde bir şey yemenize izin verilmez. Genellikle ilk beslenme sıvı gıdalarla olur. Rahat gaz çıkarabildikten sonra yumuşak gıdalarla beslenmeye geçilir. Ameliyat sonrası ilk haftalarda genellikle öğün sayısını artırmanız ve miktarı kısıtlı tutmanız, gaz yapıcı gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir.

Ameliyat sonrası ilk gün en sıkıntılı dönemdir. Bu dönemi daha rahat geçirmeniz için keskin ağrı kesiciler kullanılır. İlk birkaç gün ameliyat bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir. Fakat bu ağrı, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Drenler ortalama 1–4 gün kalmaktadır. Derialtından gizli dikiş olarak uygulanan eriyebilir dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası giydirilen korse, yapılan ameliyatın şekline ve hastanın durumuna göre, 4-6 hafta sonra çıkarılır.

Belt lipektomi, obezite cerrahisi sonrasında kilo vermiş hastalarda, vücut şekillendirmek, ilk sırada yaptığım, oldukça etkili ve hastayı rahatlatan bir operasyondur.

Post-Bariatrik Cerrahi


Kontaktinformation

info@drozayozkaya.com

Harbiye Mahallesi, İnayet Apt, Teşvikiye Cd.
No:43, Kat:2, 
34367 Şişli / İstanbul, Turkey

Takip Edeyim

Hızlı İletişim

Please publish modules in offcanvas position.