Prof. Dr. Özay Özkaya
TR DE EN

Karın Germe


Karın germe ameliyatı, karın (Gövbek deliği altı ve üstündeki alanda) ve bel bölgesinde mevcut olan fazla cilt-ciltaltı yağ dokusunun çıkartılması ve karın ön duvarını oluşturan kasların sıkılaştırılmasını sağlamak amacıyla kasların orta hatta ve yanlarda dikilmesini içeren ve sonuç olarak düz ve atletik görünümde bir karın elde etmemizi sağlayan bir ameliyattır.

 

Karın Germe Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Karın germe ameliyatı

 • Gebelikler sonrasında ortaya çıkan çatkalşarın, sarkmaların ve diyet/spora ragmen erimeyen yağlanmalarda,
 • Kilo alımları sonrasında karın bölgesinde simit şeklinde oluşan çepeçevre yağlanma ve beraberinde karın bölgesinde deri fazlası olan hastalarda
 • Kilo kaybı sonrasında karın bölgesinde ortaya çıkan deri sarkmalarında, düz ve ince bir karın elde edilmesi için uyguladığımız kalıcı bir yöntem olarak, çok sık yaptığım ameliyatlardan bir tanesidir.

 

Karın germe ameliyatında merak edilenler:

 • Ameliyat süresi: 3-5 saat
 • Hastanede kalma süresi: 1 gün
 • Ağrım düzeyi: Hiç ağrınız olmayacak, artık ağrı/acı geride kaldı
 • Korse kullanım süresi: 6 hafta
 • İşe başlama zamanı: Ameliyattan 1 hafta sonra
 • Banyo ne zaman yapabileceğim: 4-7 gün arasında ilk banyonuzu yapabilirisiniz
 • Dikiş alımı: Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler kendiliğinden eriyen estetik dikiştir ya da cilt dikişi kullanılmaz yerine  kendiliğinde doku yapıştırıcısı kullanılır.

 

Bacak germe ya da uyluk germe ameliyatı nedir?

Bacak germe ya da uyluk germe ameliyatı, özellikle obezite cerrahisi sonrasında aşırı kilo kaybeden hastalarda çok sık yaptığım ameliyatlardan bir tanesidir. Bacak germe ameliyatında, iç bacak bölgenizdeki sarkan deri ile birlikte deri altında halen mevcut ise yağ dokusu tamamen alınma işlemini kapsar. Bu ameliya esnasında ayrıca dış bacak ya da basen bölgenizde fazla yağ depolanması varsa, onlarında liposuction/yağ alma işlemi ile kalıcı olarak alınması mümkündür. Bacak germe ameliyatında yapılan kesilerin boyu ve yeri, iç bacak bölgenizdeki sarkmanın derecesine gore belirlenir. İzler, sadece kasık içinde, kasık ile billikte iç bacak üst kısmında ya da iç bacak içinde dize kadar uzanabilir.  Bacak germe ameliyatı hastaların bacaklarında estetik olarak ciddi bir iyileşme sağlarken, aynı zamanda fonskiyonel kazanımlar da yaratır. Sarkmış ve yağ depolanması olan iç bacaklarda yürüme esnasında sürtünmeye bağlı yaralar ve kıyafet içinde saklanmaya çalışılması için sıkıştırılmasına bağlı özellikle sıcak havalarda pişik oluşması kaçınılmazdır. Ayrıca hastalar kıyafet bulmakta, spor yapmakta oldukça zorluk çekerler. Bacak germe hastaların ameliyat sonrasında estetik ve fonksiyonel olarak çok mutlu eden ameliyatlardan birisidir.

 

Bacak germe ile ilgili merak edilenler

 • Ameliyat süresi: 3-4 saat
 • Hastanede kalma süresi: 1 gün
 • Ağrı düzeyi: Hiç ağrınız olmayacak, artık ağrı/acı geride kaldı
 • Korse kullanım süresi: 6 hafta
 • İşe başlama zamanı: Ameliyattan 7-9 gün sonra
 • Banyo ne zaman yapabileceğim: 4-7 gün arasında ilk banyonuzu yapabilirisiniz
 • Dikiş alımı: Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler kendiliğinden eriyen estetik dikiştir ya da cilt dikişi kullanılmaz yerine  kendiliğinde doku yapıştırıcısı kullanılır.

 

Liposuction / yağ alma ameliyatı

Hastaların en merak ettiği ve diğer estetik ameliyatlar da olduğu gibi “İyiki yaptırmışım” dediği ameliyatlardan birisidir. Öncelikle belirtmek istediğim: liposuctionun bir zayıflama yöntemi değil, estetik şekillendirme işlemidir. Bazı hastalar yıllarca diyet ve spor yapsalar da bel hattının olmamasından, göbek deliğinin altındaki yağ depolanmasından, simitlerden, kalın kollardan ve kalın bacaklardan şikayet ederler. Bu hastalar belli miktarda kilo kaybetse bile, genetic kodlama nedeniyle bölgesel olarak şikayet ettikleri alanlarda hep bir yağ depolanması kalır. Genetik olarak kodlanmış inatçı yağ depolanmasının spor ve diyetle yok edilmesi gerçekten zordur.

Bazı hastaların ise asimetrik yağlanması vardır. Bu hastalarda bacaklar çok ince ama geniş bir karın, ya da üst beden ince ama bacaklar kalın olabilir. Üst beden ile alt beden uyumsuzluğunun tedavisinde de liposuction sık kullandığımız yönmetmlerden bir tanesidir.

Kısacası, Liposuction, vücudunuzun her hangi bir yerinde biriken, spor ve diyete ragmen veremediğiniz, ya da yıllardır sabit kiloda olmanıza ve şişman olmamanıza ragmen, kıyafetrlerden taşan yağlanması olan hastalarda,  yağların özel teknikler ile eritilip, dışarıya kalıcı olarak alınmasını kapsayan bir ameliyattır.

Liposuction ile sağlanan vücut şekillendirme sonrasında yapılan sporlar, çok daha kısa sürede belirgin bir atletik yapıda görünmenizi sağlar. Bazı hastalarda, liposuction ameliyatı ile belirgin karın kası, kol kası görüntüsü oluşturmamız da mümkün olabilmektedir.

Liposuction hakkında sıkça duyduğunuz, vaser liposuction, laser liposuction, lipomatik… gibi yöntemlerin hepsi “yağların vücut içinde eritilip özel vakum sistemi ile dışarıya alınma” temeline dayanır. Ben her üç yöntemi de yani VASER, LASER, J plasma VE LİPOMATİK…..ile liposuction uygulamaktayım.

Hastanın yağlanma bölgesi, deri kalitesi, yaşı, yağlanma miktarı ve kaç bölgede çalışacağıma (Örneğin basenler bir bölge, karın alt kısmı bir bölge, karın alt kısmı bir bölge, simitler ayrı bir bölgedir. Her bölgedeki yağlanma şekli farklı olabilmektedir)  göre hastaya hangi yöntem ile liposuction yapacağıma karar veriyorum. Bazı hastalarda birden fazla yöntem kombine edilebiliyor. Yani Vaser ve Laseri aynı hastada kullandığım da oluyor.

Yöntemi seçtikten sonra, hastadan ortalama kaç litre yağ alınacağını hesaplamak gerekiyor. Bir hastadan kilosunun %10’nundan fazla miktarda (Örneğin 60 kg’lık bir hastada 6 lt’den fazla)  liposuction ile almak, hastada ciddi tıbbi sıkıntılar doğurabileceğinden dolayı, alınacak yağ miktarının güvenli limitlerde tutulmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

 

Liposuction ile ilgili merak edilenler:

 • Ameliyat süresi: Alınacak olan yağ miktarına gore, 2-5 saat arasında değişmektedir
 • Hastanede kalma süresi: 1 gün
 • Ağrım düzeyi: Hiç ağrınız olmayacak, artık ağrı/acı geride kaldı
 • Korse kullanım süresi: 6 hafta
 • İşe başlama zamanı: Ameliyattan 5-7 gün sonra (Alınacak yağ miktarı 2 litreden az ise, 2 gün sonra)
 • Banyo ne zaman yapabileceğim: 4-7 gün arasında ilk banyonuzu yapabilirisiniz
 • Dikiş alımı:  Liposuction ameliyatı sonrasında, çok minik delikler kullanıldığı için, dikilecek bir kesi kesi ve dikiş oluşmaz.

Mini Karın Germe ve Liposuction

Tek ameliyatla bel, karın, kalça germe, başka ameliyatlarla birleştirilebilir mi?

Post-Bariatrik Cerrahi


Kontaktinformation

info@drozayozkaya.com

Harbiye Mahallesi, İnayet Apt, Teşvikiye Cd.
No:43, Kat:2, 
34367 Şişli / İstanbul, Turkey

Takip Edeyim

Hızlı İletişim

Please publish modules in offcanvas position.